

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 1.1 kΩ |
| Power Rating | 63 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Height | 450 µm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Schedule B | 8533210045 |
| Number of Terminations | 2 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 216
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11338
Ext.Price$0.11338
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11338 | $0.11338 |
| 10 | $0.10083 | $1.00830 |
| 50 | $0.08966 | $4.48300 |
| 100 | $0.07902 | $7.90200 |
| 500 | $0.06965 | $34.82500 |
| 1000 | $0.06059 | $60.59000 |
| 3000 | $0.05271 | $158.13000 |
| 5000 | $0.04586 | $229.30000 |
